HAFIZAYI GÜÇLENDİRMENİN KEYİFLİ 15 YOLU

Kırlangıç Akademi HAFIZAYI GÜÇLENDİRMENİN KEYİFLİ 15 YOLU

6.10.2018    565


HAFIZAYI GÜÇLENDİRMENİN KEYİFLİ 15 YOLU

Günümüzün en büyük sorunlarından biride unutkanlıktır. Unutkanlık yüzünden birçok birey hem günlük hem de okul ve iş hayatında çeşitli sıkıntılar yaşamaktadır. Hafızayı güçlendirmek adına çeşitli uygulamalarda bulunsalarda bu uygulamalar zevkli olmadığı için bir süreden sonra bu uygulamalardan vazgeçtiklerini görüyoruz. Gelin hafızayı güçlendirmenin keyifli 15 yolundan bahsedelim.

 • KLASİK MÜZİK DİNLEYİN

Yapılan araştırmalara göre klasik müzik dinlemek hafızayı güçlendirmektedir.

 • GÜLMEYE VAKİT AYIRIN

Gülmenin stres azaltıcı etken olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Stresi azaltmanın yanında hafızayı güçlendirmede de büyük bir katkıda bulunmaktadır. Gülmek stresi artıran kortizol seviyesinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede hafızanızı güçlendirmenizede yardımcı olmaktadır.

 • YENİ BİR DİL ÖĞRENMEYE ÇALIŞIN

Sürekli bir şeyler öğrenen beyin yeni bilgileri için beynin içerisinde yeni yerler açacaktır.  Bu da git gide hafızanızı güçlendirmenizi sağlayacaktır.

 • DERİN BİR NEFES ALIN

Nefes alma asıl olarak meditasyon yöntemlerinden biridir. Derin bir nefes alarak beyninizin hafıza ile ilgili bölümünü daha geniş bir hale getirebilirsiniz.

 • TELEVİZYONU KAPATIN

Yapılan araştırmalarla beraber televizyon izlemenin ilerleyen yaşlarda alzheimer yol açtığı kanıtlanmıştır. Televizyon izlemek yerine başka aktiviteler, zeka oyunları, bulmalarla vaya kitap okuyarak hafızanızı güçlendirebilirsiniz.

 • SPOR YAPMAYA ÇALIŞIN

Yapılan diğer bir araştırmada spor yapmak beyin aktivitelerinizin yüzde 40 daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bunun yanında daha temiz zihinlere sahip olmanıza yardımcı olmaktadır.

 • UYKUNUZU DÜZENE SOKUN

Uyku sırasında salgılanan amiloidler beynimizin korunmasını sağlamaktadır. Bu nedenle iyi uyumak ilerleyen yıllarda beyin fonksiyonlarınızın korunmasında büyük bir yardım sağlayacaktır. Ayrıca uykuyu düzene sokmak yani iyi uyumak bireyin temiz bir zihinle gün içerisine odaklanmasına yardımcı olmaktadır.

 • DANS KURSLARINA GİDİN

Dansın belirli kurallar ve yaratıcılık barındırması ile beraber beyin aktivitelerinin hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca dansın kendisi bir spor işlevi gördüğü için kan akışını hızlandırıp beyne daha fazla kan gitmesini sağlamaktadır.

 • MÜZİK ALETİ BİR ENSTRÜMAN ÇALIN

Belirli bir disiplin isteyen müzik aleti çalmak bireyin zihninin yeni bilgiler ve zevkli bilgiler alması ile beraber daha güçlü bir hale bürünmektedir.

 • BİBERİYE KOKLAMAK

İçerisinde yer alan güçlü uyarıcılar sayesinde biberiye yağı özellikle hafızayı daha güçlü kılmaktadır.

 • YAZI STİLİNİZDE DEĞİŞİKLİK YAPIN

Beyni yeni şekillere maruz bırakmak beynin işlevinin artmasında büyük rol oynamaktadır. Bilgisayardaki belgelerin yazı stilleri, telefonunuzun yazı stili veya kendi yazı stilinizi değiştirerek hafızanızı güçlendirmede yardımcı olabilirsiniz.

 • MASA OYUNLARINA ÖNEM VERİN

Satranç gibi oyunlarda beynin sınırlarını zorlandığı için beyin fonksiyonlarının artmasına yardımcı olmaktadır. Bu tip oyunlarla beraber bireyin hafızasının giderek güçlendiğini söyleyebiliriz.

 • ÖRGÜ ÖRMEK

Sakinleştirici etkisi olduğu bilinen örgü örmenin zihni kuvvetlendirdiği ve hafızayı güçlendirdiğini söylebiliriz. Bununla beraber günlük işlerde hafızayı güçlendirmede büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Misal olarak bahçe işlerini söyleyebiliriz.

 • NİTELİKLİ OKUMA AKTİVİTELERİ YAPIN

Kitap okumanın hafızayı güçlendirdiği söylensede asıl hafızayı güçlendiren etkenin nitelikli okuma olduğunu söyleyebiliriz. Sadece roman okumaktan ziyade makalelerin üzerine düşünme imkanı sağlayacağı için beyin için yararlı bir aktivite olur.

 • SOSYAL BİR BİREY OLUN

Yapılan araştırmalara göre sosyal olarak aktif olan bireyler hafızlarının daha kuvvetli olduğu görülmüştür.

Kırlangıç Akademi EĞİTİM KOÇLUĞU

EĞİTİM KOÇLUĞU

Eğitim koçluğu öğrencinin kendi isteği üzerine üzerine düşen sorumlulukları yerine getirerek var olan potansiyelini tanımak ve ortaya çıkarmak için...

← Devamını Oku
Kırlangıç Akademi Eğitim Koçluğu Ankara

Eğitim Koçluğu Ankara

Öğrenci Koçlarının doğru bir yönlendirilme yapılan öğrenci gelecekte yaptığı işi severek yapan kazanılmış bir birey anlamına gelmektedir. 

Devamını Oku →

SINAVLARDAN KORKMUYORUZ

SINAVLARDAN KORKMUYORUZ

Sınavlardan korkma zamanı değil, sınavların sizden korkma zamanı! Üstesinden gelemeyeceğiniz sınav yoktur, üstesinden gelemediğiniz şey başaramama ...

Devamını Oku →

NEDEN KİŞİSEL GELİŞİM?

Araştırma ve devamlı olarak kendini geliştirme ihtiyacı duyan bireyler kişisel gelişimci olarak bilinmektedir. Bilgi, eğitim, yaşam koçluğu ve danı...

Devamını Oku →

ZEKANIN SEKİZ TÜRÜNÜ KEŞFEDİN

‘’ Her insan eşsiz bir zeka birleşimine sahiptir. Eğitimin önündeki temel zorlukta budur. ‘’ ( Howard Gardner ) Bu söz bizlere her insanın farklı z...

Devamını Oku →

Hafıza Geliştirme Teknikleri

Birçok faydayı içinde barındıran zeka oyunlarının faydalarına genel açıdan baktığımızda bireyin daha başarılı ve kaliteli bir hayat sürmesinde büyü...

Devamını Oku →
HAFIZAYI GÜÇLENDİRMENİN KEYİFLİ 15 YOLU

HAFIZAYI GÜÇLENDİRMENİN KEYİFLİ 15 YOLU

Günümüzün en büyük sorunlarından biride unutkanlıktır. Unutkanlık yüzünden birçok birey hem günlük hem de okul ve iş hayatında çeşitli sıkıntılar y...

Devamını Oku →

05050140896

HEMEN FORMU DOLDURUN

Fiyatlar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.