ZEKANIN SEKİZ TÜRÜNÜ KEŞFEDİN

20.9.2018    681


ZEKANIN SEKİZ TÜRÜNÜ KEŞFEDİN

‘’ Her insan eşsiz bir zeka birleşimine sahiptir. Eğitimin önündeki temel zorlukta budur. ‘’ ( Howard Gardner ) Bu söz bizlere her insanın farklı zekalara sahip olduğunu iki cümleyle kanıtıdır. Gelin sekiz zeka türünü keşfedelim.

  • SÖZEL ZEKA

Bu tür zekası gelişmiş bireylerin kelimelerle arası iyidir diyebiliriz. Okumayı, konuşmayı ve yazmayı diğer bireylere oranla daha erken öğrenirler. Karmaşık olan metinleri kolayca anlar ve kendilerini ifade etme hususunda çok rahat olurlar.  Bu tür zekayı geliştirmek adına bol bol okuyup yazmak gerekmektedir. Bunu bulmaca gibi düşünceyi geliştirecek oyunlarla da sağlayabilirsiniz.

  • MANTIKSAL – MATEMATİKSEL ZEKA

Mantıksal – matematiksel zekaya sahip olan bireyler soyut problemleri kolaylıla çözebilirler. Kolayca zihinsel hesap yapıp matematik sorularını rahatlıkla çözebilirler. Bir ortamda kişi başına düşecek hesabı veya payı kısa sürede hesaplayan kişilerdir bunlar. Mantıksal – matematiksel zekayı geliştirebilmek adına matematik ile ilgili oyunlar ağırlık verebilirsiniz. Bunun yanında bir hesap yaparken hesap makinası kullanmak yerine zihninizden bu problemi giderebilirsiniz.

  • UZUMSAL ZEKA

Uzumsal zekaya sahip bireyler yüksek bir biçimde oryantasyon gücüne sahiptirler. Ayrıca plan ve talimatları, grafik yöntemiyle anlamaktadırlar. Çevresinde başkalarının algılayamadığı görselleri algılayabilirler. Özellikle binalar ve söz konusu olduğunda onlar için daha dikkat çekici bir unsurdur.  Uzumsal zekanızı geliştirmek istiyorsanız. Bilmediğiniz bir yere giderken haritalardan yardım alın. Yapbozlar ve modeller ile oynamaz uzumsal zekayı geliştirecek diğer etkenlerdendir.

  • MÜZİKSEL ZEKA

Müziksel zekası gelişmiş olan bireylerin kafalarında sürekli bir melodi çaldığını söyleyebiliriz. Çoğu zamanda parmaklarıyla zihinlerinde melodiye eşlik ettiklerini görebilirsiniz. Şarkıları içselleştirip tekrarlamak bu tip bireyler için oldukça kolay bir eylemdir.  Müziksel zekaya sahip olan bireyleri enstrüman çalma becerisi ve isteğiyle kendilerini belli etmektedirler. Bu tür zekayı geliştirebilmek adına bol bol müzik dinlebilirsiniz ne kadar çok sayıda müzik dinlersen müziksel zekayı o kadar geliştirmiş olursunuz. Bunun yanında enstrüman çalmakta müziksel zekayı geliştirecek etkenlerdendir.

  • KİNESTETİK ZEKA

Kinestetik zekanın, sakarlığın tersi şeklinde kısaca tanımlayabiliriz.  Kinestetik zekaya sahip kişiler bedenlerini oldukça farkındadırlar. Bu nedenle çok iyi koordinasyon becerilerine ve akışkan hareketlere sahip olurlar.  Kinestetik zeka türünü, dansçılarda ve ritmik jimlastik gibi sporlarla uğraşan kişiselerde sıklıkla görebiliriz. Bu tür zekayı geliştirebilmek adına dans en etkili yöntemlerdendir. Özellikle yeni bir dans türünü öğrenmeniz koordinasyonunuzu geliştirmenize ve vücudunuzun farklı bölgelerini ayrı ayrı hareket ettirmenize ya da yoga yapabilmenize yardımcı olabilir.

  • İÇSEL ZEKA

İç benlikleriyle çok iyi bağlantı kurmuş kişisel bu tip zeka türüne sahiptirler. Duyguları, düşünceleri ve motivasyonlarının kusur ve yüceliğinin farkına sahiptirler. Bu sayede kendilerini anlayabilirler ve duygusal hayatları üzerinde çalışabildiklerini söyleyebiliriz. Örnek olarak, kişilikleriyle uyumlu olarak karar verebilir veya hedef belirlerler. İçsel zekayı geliştirebilmek adına günlük tutulabilir. Meditasyon teknikleri veya psikoloji ve insan zihni hakkında okumalar yapabilir, araştırmalarda bulunabilirsiniz.

  • SOSYAL ZEKA

Bu tür zekaya sahip kişisel başkalarının ilgisini çok rahat çekebilirler ve başkalarını anlamada ya da liderlik vasfında oldukça iyilerdir. Sosyal zekayı geliştirmek için özellikle iş birliğinin teşvik edilip grup aktivitelerine katılmanız gerekir. Bunun yanında spor ve gönüllü etkinlikler katılmanızda bir seçenektir.

  • DOĞASAL ZEKA

Bu tür zekaya sahip olan kişiler doğal çevreleri anlama becerisine sahip insanları gösteren zeka türüdür biçiminde tanımlayabiliriz.  Bu tür kişiler bitkileri, hayvanları ayırt eder, şablonları tanıyabilir ve türleri sınıflandırabilme özelliğine sahiptir. Doğasal zeka genellikle biyologlar ve bahçe işleriyle uğraşan kişilerde görülmektedir. Doğasal zekayı geliştirebilmek adına kendi bahçenizi kullanmanız yeterli olacaktır. Yapacağınız çalışmalar doğasal zekanızın gelişmesine yardımcı olacaktır.

NEDEN KİŞİSEL GELİŞİM?

Araştırma ve devamlı olarak kendini geliştirme ihtiyacı duyan bireyler kişisel gelişimci olarak bilinmektedir. Bilgi, eğitim, yaşam koçluğu ve danı...

← Devamını Oku

ANKARADAKİ ÖĞRENCİ KOÇLUĞU VEREN KURUMLAR

Konumuz başlıktada belirtildiği üzere öğrenci koçluğu ve bunu bağlı olarak Ankara’da Öğrenci Koçluğunun yeri ve önemi.Öncelikle Öğrenci Koçluğu ned...

Devamını Oku →

SINAVLARDAN KORKMUYORUZ

SINAVLARDAN KORKMUYORUZ

Sınavlardan korkma zamanı değil, sınavların sizden korkma zamanı! Üstesinden gelemeyeceğiniz sınav yoktur, üstesinden gelemediğiniz şey başaramama ...

Devamını Oku →

NEDEN KİŞİSEL GELİŞİM?

Araştırma ve devamlı olarak kendini geliştirme ihtiyacı duyan bireyler kişisel gelişimci olarak bilinmektedir. Bilgi, eğitim, yaşam koçluğu ve danı...

Devamını Oku →

ZEKANIN SEKİZ TÜRÜNÜ KEŞFEDİN

‘’ Her insan eşsiz bir zeka birleşimine sahiptir. Eğitimin önündeki temel zorlukta budur. ‘’ ( Howard Gardner ) Bu söz bizlere her insanın farklı z...

Devamını Oku →
HAFIZAYI GÜÇLENDİRMENİN KEYİFLİ 15 YOLU

HAFIZAYI GÜÇLENDİRMENİN KEYİFLİ 15 YOLU

Günümüzün en büyük sorunlarından biride unutkanlıktır. Unutkanlık yüzünden birçok birey hem günlük hem de okul ve iş hayatında çeşitli sıkıntılar y...

Devamını Oku →

05050140896

HEMEN FORMU DOLDURUN

Fiyatlar ve kurslarımız hakkında detaylı bilgi sahibi olun.